Samouczek Mieszkańca

Na bieżąco opracowujemy najbardziej przystępną formę ściągawki dla każdego Mieszkańca naszej gminy, żeby wiedział jak radzić sobie w urzędach, jakie obowiązki wobec Obywateli mają urzędnicy oraz czego urzędnikom nie wolno.

*******************************************
Poniższy wpis powtarzamy w samouczku mieszkańca, ponieważ wskazane w nim informacje przydadzą się przy okazji każdej kolejnej sesji Rady Gminy.

TYM RAZEM O SESJI RADY GMINY - ważne informacje!!!

Dochodzą nas słuchy, że zaplanowany wcześniej termin najbliższej sesji Rady Gminy (29 marca) może ulec zmianie. Powiedziano nam dosłownie, że termin może zmienić się w ostatniej chwili. 
 Czyżby komuś zależało na tym, by zmylić Mieszkańców i utrudnić nam udział w posiedzeniu Rady?

Panie Przewodniczący Rady Gminy - Panie Krzysztofie Lubelski, przypominamy istotne fragmenty naszego gminnego statutu:

ROZDZIAŁ VI Przygotowanie Sesji

§ 25.
1. Sesje przygotowuje i zwołuje przewodniczący Rady Gminy, ustalając, w porozumieniu z Wójtem Gminy projekt porządku obrad, miejsce, dzień i godzinę rozpoczęcia sesji.
2. O terminie i miejscu obrad Rady Gminy powiadamia się jej członków najpóźniej na 7 dni przed terminem obrad listownie  lub w inny skuteczny sposób.
§ 27.
Wójt Gminy obowiązany jest udzielić Radzie Gminy wszelkiej pomocy technicznej i organizacyjnej w przygotowaniu i odbyciu sesji. 

ROZDZIAŁ VII Obrady
§ 28.
1. Sesje Rady Gminy są jawne. Zawiadomienie o miejscu, terminie i problematyce obrad podaje się do wiadomości mieszkańców na 7 dni przed sesją w sposób przyjęty zwyczajowo.
2. Jawność sesji oznacza, że podczas obrad na sali może być obecna publiczność, która zajmuje wyznaczone w tym celu miejsca.

Panie Przewodniczący: nie wiemy, ilu Mieszkańców wybierze się na najbliższą Sesję Rady.
Jak Pan zapewne wie - gorąco do tego zachęcamy.

Każdy z Mieszkańców, będąc na Sesji Rady:
- MOŻE obserwować aktywność wszystkich Radnych, a szczególnie Radnego ze swojego terenu
- MOŻE zadawać pytania Radnym, Przewodniczącemu i Wójtowi
- nad sprawnym i spokojnym przebiegiem sesji czuwa Przewodniczący.

Przypominamy Panie Krzysztofie jeszcze raz Statut naszej Gminy:
§ 39

1. Przewodniczący obrad czuwa nad sprawnym ich przebiegiem, zwłaszcza nad zwięzłością wystąpień radnych oraz innych osób uczestniczących w sesji.
2. Przewodniczący może czynić radnym uwagi, dotyczące tematu , formy i czasu trwania ich wystąpień, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach przywołać mówcę „do rzeczy".
3. Jeżeli temat lub sposób wystąpienia albo zachowania radnego w sposób oczywisty zakłócają porządek obrad, bądź uchybiają powadze sesji , przewodniczący przywołuje radnego „do porządku", a gdy przywołanie nie odniosło skutku może odebrać mu głos, nakazując odnotowanie tego faktu w protokole.
4. Postanowienie ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do osób spoza Rady zaproszonych na sesję i do publiczności.

Zwracamy Pana uwagę na pkt 3.

Jeśli ktokolwiek będzie podczas posiedzenie sesji Rady podnosił głos lub po prostu wrzeszczał
- MA PAN OBOWIĄZEK UDZIELIĆ UPOMNIENIA LUB USUNĄĆ Z SALI OBRAD TAKĄ OSOBĘ, NAWET JEŚLI BĘDZIE TO RADNY LUB WÓJT.


Jeśli ktokolwiek będzie podczas posiedzenie sesji Rady próbował zastraszyć lub wprowadzić w błąd zadającego pytanie
- MA PAN OBOWIĄZEK UDZIELIĆ UPOMNIENIA LUB USUNĄĆ Z SALI OBRAD TAKĄ OSOBĘ, NAWET JEŚLI BĘDZIE TO RADNY LUB WÓJT.

I jeszcze jedno Panie Krzysztofie:
§ 46.
Obsługę sesji (protokołowanie, wysyłanie zawiadomień, wyciągów z protokołów itp.) sprawuje wyznaczony przez Wójta pracownik Urzędu Gminy.
Panie Przewodniczący - może Pan sobie sprawdzić, jaki jest cel sporządzania protokołu. Podpowiadamy:
"Wymogi stawiane przed protokołem to szczegółowość, ścisłość, przejrzystość i wierność w relacjonowaniu wszystkich faktów, rzeczywiste przekazanie WSZYSTKICH wypowiedzi oraz podjętych ustaleń."

W PROTOKÓLE MA ZATEM BYĆ ODNOTOWANE WSZYSTKO - a nie tylko ogólniki i fajne tematy, jak to było do tej pory.

Nawet Pan nie podejrzewa, jak bardzo się Panu niedługo przydadzą takie właśnie rzetelne i uczciwe zapisy z posiedzeń Sesji Rady naszej Gminy...


---------------------------------------------------


W ramach samouczka wiedzy samorządowej, przypomnimy naszym Mieszkańcom i Urzędnikom, o co w tym samorządzie chodzi, po co to wszystko jest i jak to działa.
Wszystkie ważne sprawy w tym zakresie reguluje USTAWA z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Zaczniemy od najważniejszego:

Art. 1. 1. Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.
2. Ilekroć w ustawie jest mowa o gminie, należy przez to rozumieć wspólnotę samorządową oraz odpowiednie terytorium.


Oznacza to, że "GMINA" to my Mieszkańcy i ziemia, na której żyjemy.

Art. 11b. 1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.


A zatem:
KAŻDY OBYWATEL MA PEŁNE PRAWO do tego, żeby przyjść na sesję Rady Gminy albo na spotkania Radnych w Komisjach Rady Gminy.

KAŻDY OBYWATEL MA PEŁNE PRAWO DO UZYSKIWANIA INFORMACJI o wszystkim, co dzieje się w gminie (są oczywiście zastrzeżenia do tego prawa - np. ochrona danych osobowych).

KAŻDY OBYWATEL MA PEŁNE PRAWO WGLĄDU WE WSZELKIE DOKUMENTY GMINY w tym także dokumenty finansowe. Wszyscy mamy wgląd do zapisu tego o czym mówiono na sesjach Rady i co uzgodniono.

UWAGA: WSZYSTKO, CO ROBIĄ URZĘDNICY I RADNI W URZĘDZIE, CO ROBIĄ DYREKTORZY SZKÓŁ GMINNYCH ITD - ROBIĄ DLA NAS I ZA NASZE PIENIĄDZE.


Niestety, zarówno wśród mieszkańców jak i wśród urzędników często panuje przekonanie, że pieniądze do urzędu gminy przynoszą bociany.... Takie "pieniądze nie-wiadomo-skąd"

Wyjaśniamy: każda złotówka z pieniędzy wydawanych przez gminę: na inwestycje, na remonty, na pensje urzędników i nagrody, na szkoły itd itd - to NASZE PIENIĄDZE pieniądze pochodzące z podatków.
Dlatego:
PRAWO DAJE NAM PEŁNY WGLĄD W TO JAK SĄ WYDAWANE.

Jeśli ktoś mówi nam, że jest inaczej, że coś w gminie jest tajne - to STARA SIĘ NAS OKŁAMAĆ!!!

Art. 15. 1. Z zastrzeżeniem art. 12 organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy.

To jasne:
RADNYCH WYBRALIŚMY PO TO, ŻEBY DECYDOWALI O TYM, CO NALEŻY W NASZEJ GMINIE ROBIĆ, DECYDUJĄ O TYM CO JEST WAŻNE BARDZIEJ A CO MNIEJ. RADA USTALA BUDŻET czyli po prostu pilnuje kasy.

Art. 18a. 1. (22) Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.

Tu chyba dodatkowe wyjaśnienia nie są potrzebne :)

Art. 23. 1. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

Co tu dużo gadać: Wybraliśmy 15 Radnych żeby reprezentowali prawie 5 tys. Mieszkańców naszej Gminy. Wszystko co robią, powinni ROBIĆ DLA NAS i dla wspólnego dobra Mieszkańców. Muszą być do naszej dyspozycji, określić miejsce i czas kiedy możemy do nich przyjść ze swoimi problemami.

Tak dla porządku:
Art. 23a. 1. (34) Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."


Zauważyliście, że jak dotąd omówiliśmy najważniejsze kwestie decydowania o sprawach gminy ...i ani słowa o wójcie? No - z jednym wyjątkiem z art. 18a, gdzie zapisane jest, że Rada kontroluje wójta.
Widzicie gdzieś zapis, że "wójt rządzi"? Ano nie.
Pisaliśmy już: od rządzenia czy zarządzania jest RADA GMINY i Radni - czyli przedstawiciele nas wszystkich. Wójt to ktoś do wykonywania poleceń Rady. Rada wydaje polecenia wójtowi i ma kontrolować, czy dobrze i uczciwie je wypełnia.

Wkrótce kolejne części samouczka samorządowego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz